„Зимни четения на РИМ – Враца” - Археология - 10 Февруари 2016 - Музейна Библиотека Враца
Вторник, 23.05.2017, 04:09Влезли сте като Гост | Група "Гости"Добре дошли Гост | RSS

Музейна Библиотека Враца

Сайт меню
Раздел категории
Събития [31]
Нашата анкета
Оценете нашия официален сайт
Общо отговори: 42
Статистики

Общо на линия: 1
Гости: 1
Потребители: 0
Главна » 2016 » Февруари » 10 » „Зимни четения на РИМ – Враца” - Археология
„Зимни четения на РИМ – Враца” - Археология

На 10.02.2016 г. от 17.00 ч., в Малка зала на ХГ „Иван Фунев” при РИМ – Враца, в рамките на „Зимни четения на РИМ – Враца”, Георги Ганецовски  ще изнесе лекторията Нови открития от археологическите проучвания на праисторическите обекти Оходен-Валога и Мездра-Калето, през 2015 г..

Представени са любопитни моменти и атрактивни резултати, получени при единствените редовни археологически разкопки на праисторически обекти в Северозападна България. От раннонеолитното селище и обреден център Оходен-Валога ще бъдат показани откритите останки на внушителна праисторическа постройка с площ над 170 кв.м и носеща конструкция, съставена от 32 дървени стълбове. Друга вкопана структура със следи от отоплително съоръжение, разположена в източната част на обекта е напълно проучена. В нея са открити атрактивни находки на възраст осем хиляди години от днешно време.

Други интересни археологически резултати са от проучваните през месец септември праисторически пластове на многослойния обект Мездра-Калето. За първи път тук е открита част от опожарена постройка, отнасяща се към финалния халколит (средата на IV хил.пр.Хр). Разчистени са добре запазено, опалено подово ниво и останките от пещ със следи от три ремонта. Около нея са разположени четири комплекта хромелни камъка за мелене на зърно. Това даде основание на археолозите да определят структурата като „праисторическата пекарна”. Открити са множество каменни стривалки и кремъчни инструменти.

На края презентацията ще предложи атрактивни снимки от второто, международно издание на Фестивал за древни култури „Слънцето на Тодорка”, който е успешен продукт на сдружение „ТЕМП арт” и РИМ-Враца, реализиран край праисторическото селище Оходен-Валога. В четирите му секции: научна, арт-реконструкции, младежка експериментална лаборатория и археологическо училище се включиха учени, любители на историята, студенти, артистични групи от България, Норвегия, Украйна и Румъния.

Категория: Събития | Преглеждания: 61 | Добавено от: garadinki | Рейтинг: 0.0/0
Общо коментари: 0